A legtöbbünk lakásában, házában okozott már kellemetlenséget a penész és rengeteg magyarázatot kering internet szerte az okára: túl jól záró nyílászárók, magas páratartalom, rossz levegőcseréltetés stb. Részben ezek is igazak, illetve a talajból a falakon át felszivárgó víz is okozhatja, általában azonban az igazán makacs, visszatérő penész valódi oka a hőhíd.
Tudd meg, hogy mi ez és mit tehetsz ellene!
Mi is az a hőhíd?
Ha hivatalosan fogalmazunk, akkor a hőhíd az épületet határoló szerkezet azon része, amelyen többdimenziós hőáram alakul ki.
A hőhíd az épületnek azok a részei, amelyek jobban vezetik a hőt a többi részhez képest.
Általában az épületek sarkain, kiszögellésein és különböző szerkezeti elemek találkozásánál képződnek. A jobb hővezetésű, erősebben hűlő elem fokozottabban vezeti el a hőt a külvilág felé, vagyis a felületek hidegebbé válnak. A hideg felületen pedig nagyobb a páralecsapódás, ami nedvességet okoz, a nedvesség pedig a penész táptalajává válik.
A hőhidak tehát csökkentik a falak szigetelőképességét és penész alakulhat ki.
Miért káros a penész?
A penészgomba spórái a levegőben szálldosnak, amit sajnos belélegzünk, és irritálhatják a nyálkahártyát, valamint akár krónikus légúti betegségek is kialakulhatnak. Ráadásul felerősítheti a többi allergénnel szembeni érzékenységet is. Szóval alattomos kis jószágok ezek, tehát jobb elkerülni. Próbálkozhatsz házilag összeállított penészölő keverékekkel (pl.: ecetes, szódabikarbónás lemosás), penészgátló festékekkel, de a leghatékonyabb, ha ügyelsz a párátlanításra, megfelelő szellőztetésre és korszerű szigetelést használsz!
Hogyan szabaduljunk meg a penésztől?
A penész végleges megszüntetéséhez tehát sajnos a legtöbb esetben nem elegendő egy-egy felületi kezelés, bár kaphatóak lemosók, festékek stb. Szigetelésre és megfelelő szellőztetésre van szükség ahhoz, hogy megszabaduljunk ettől a nem kívánatos és nem utolsó sorban az egészségre is káros jelenségtől. Több módon ügyelhetsz a szellőztetésre, például úgy, hogy rendszeres időközönként kitárod az ablakot, az ablakokba épített részszellőző használatával vagy automatikus szellőztetőrendszer beépítésével.
A leghasznosabb viszont a szigetelés, ami sajnos igen költséges, de hosszútávon több szempontból is kifizetődő megoldás.
Az állam most akár 2,5 millió forinttal támogat, ha szeretnéd SZIGETELNI, felújítani a házadat.
Részletek ebben a cikkben:
http://megerifelujitani.blog.hu/2016/06/28/nem_keso_palyazni